Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Uznaje się, że zegarki mechaniczne to czasomierze szczególnie cenione przez osoby posiadające kolekcje zegarków różnego typu. Jednak tak naprawdę każdy z nas może kupić sobie zegarek z mechanizmem mechanicznym, jeśli tylko wie jak o niego dbać, aby działał przez lata. Nie da się ukryć, że to właśnie zegarki nakręcane cechują się ponadczasowością nie tylko w zakresie mody i designu, ale też trwałości użytkowania.

Czym jest zegarek mechaniczny?

Zegarek nazywany jest mechanicznym z racji mechanizmu jaki w nim osadzono, aby wskazywał godzinę. Taki zegarek trzeba codziennie nakręcać, aby wskazywał prawidłową godzinę. Ten rodzaj mechanizmu uznawany jest za pierwszy mechanizm zegarkowy w modelach naręcznych. Dopiero potem zbudowano mechanizmy automatyczne czy zegarki kwarcowe – na baterię.

Zalety zegarków mechanicznych

Mechanizm nakręcany ręcznie zapewnia, że te zegarki, jeśli tylko będą odpowiednio konserwowane będą służyć wiecznie. Niestety mogą mieć pewne odchylenia we wskazaniach czasu na przykład późnić się o kilkanaście sekund na dobę. Jednakże gdy zegarek się rozreguluje można zanieść go do zegarmistrza, aby to naprawił.

Ponadto sama naprawa takich zegarków jest łatwiejsza niż w wypadku na przykład skomplikowanego mechanizmu automatycznego przez co też niejednokrotnie jest tańsza. Jednak tutaj częściej trzeba oddawać zegarek na przegląd mechanizmu.

Zegarki mechaniczne nie lubią też wody i wilgoci choć zdarzają się modele o podwyższonej wodoszczelności przez co można w nich myć ręce.

Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *