Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kupując zegarek trzeba zwrócić na o wiele więcej czynników niż sama cena czy jego wygląd. Przede wszystkim najistotniejszy jest mechanizm zegarka. Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe mechanizmy jak: mechaniczne, kwarcowe i automatyczne. Jednak najbardziej popularne są te dwa pierwsze. Dlaczego?

Zegarki mechaniczne

Mechanizm ręcznie nakręcany uznaje się za pierwszy mechanizm zegarka jaki kiedykolwiek powstał. Taki mechanizm jest bardzo skomplikowany, ale też misternie wygląda. Mówiąc w skrócie codziennie trzeba nakręcać sprężynę, która będzie stopniowo oddawała swoją energię, a ta napędzi mechanizm do działania.

Zegarki mechaniczne uznaje się za zegarki klasyczne, ponadczasowe i przede wszystkim działające nawet kilkadziesiąt lat. Ale trzeba pamiętać, aby codziennie je nakręcać, a choć raz do roku zanieść taki zegarek do zegarmistrza celem sprawdzenia działania. Niestety te zegarki nie są też idealnie dokładne.

Zegarki kwarcowe

Mechanizmy w tych zegarkach oparte są na drganiach kryształu kwarcu. Dlatego też nazywa się je kwarcowymi. Ale do działania potrzebna jest zewnętrzna energia, czyli bateria. Średnio bateria działa 2-3 lata i kiedy zegarek zatrzyma odmierzanie czasu wystarczy ją wymienić na nową, aby działa dalej.

Zegarki kwarcowe są tańsze niż modele mechaniczne, ale też bardziej dokładne w odmierzaniu czasu. Ponadto są wysoce wodoszczelne, podczas gdy zegarki mechaniczne trzeba chronić przed wodą. Warto też wiedzieć, że po prostu wśród zegarków na baterie jest większe pole wyboru w każdym budżecie.

Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *